KU CHWALE WALECZNEGO RYCERZA HERKUSA MONTE, KTÓRY ODDAŁ SERCE ZA PRUSKI LUD!
Taka sentencja zdobi pamiątkową tablicę posągu Herkusa Monte, który stoi na dziedzińcu Zamku w Nidzicy.
Herkus Monte (ur. 1225 – zm. 1273) był błyskotliwym wodzem pruskim z plemienia Natangów, który zrzucił krzyżacki płaszcz, żeby walczyć o niepodległość swojego narodu. Jego imię tłumaczy się jako „potężny” lub „możny”, a czasem nawet „Waleczne Serce”, co idealnie określa jego rycerską postawę i strategię walki, która po wielokroć pozwalała mu osiągać przewagę nad przeciwnikiem.
Jednak późniejszy wróg początkowo zastąpił mu dom i dał wykształcenie, wychowując chłopca na Niemca z myślą, że ulegnie on germanizacji. Miało to miejsce po podboju Natangii, kiedy Krzyżacy pojmali Herkusa (wtedy nazywał się Erks Mānts) odbierając go rodzicom z rodu Montemidów, po czym wywieźli piętnastoletniego chłopca do Magdeburga.Po edukacji i publicznym przyjęciu chrztu, po którym stał się Henricusem Monteminusem, powrócił w swoje rodzinne strony jako Krzyżak, dwudziestokilkuletni rycerz, dobrze wyszkolony w sztuce wojowania. Zakonni bowiem widząc niezwykłe zdolności Herkusa, mieli plan wykorzystać go w podboju Prusów. Nie ma pewności co dokładnie spowodowało, że poczuł się znów wolnym Prusem i kiedy zaczął spiskować przeciw Krzyżakom – przed spaleniem mu ojca, czy właśnie z tego powodu.
Przez wielu postrzegany jako wręcz mityczna postać, zasłynął przede wszystkim jako przywódca i bohater II Powstania Prusów w latach 1260-1274. Jego zaciekłość w walce doprowadziła do jednej z większych klęsk w historii Zakonu Krzyżackiego. Przez kilka lat rozbijał duże armie wroga, ale zginął na rok przed ostatecznym wygaśnięciem powstania, pochwycony podstępnie i powieszony na drzewie.
Oddał serce za pruski lud też w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo wiszącemu Henrykowi na końcu przebito jeszcze mieczem klatkę piersiową.
Przeczytaj więcej o walecznym Herkusie Monte:
Herkus Monte, pruski wódz, który był o krok od pokonania Zakonu Krzyżackiego
SEJMIK PRUSKI
W ORGANIZACJI
Prusowie – zatracony wizerunek
18.06.2022, godz. 11:00 – 15:00
Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które osadzone w naszych czasach nazwalibyśmy konferencją, ale ponieważ dotyczy wyjątkowej historii Prus powołujemy je pod hasłem „Sejmik Pruski w Organizacji”. Tak, dosłownie powołujemy, bo to pierwszy zjazd, który ma dopiero na celu stworzenie docelowego Sejmiku Pruskiego.
Kierujemy nasze zaproszenie do wszystkich środowisk aktywnych w zakresie historii Prus, do naukowców i pasjonatów, ale też tych, którym po prostu bliskie są losy ludów zamieszkujących niegdyś, a może i w pewnym sensie teraz…, nasze ziemie.
Niech Nidzica jako przysłowiowa brama, dawna i dzisiejsza siedziba Prusów, stanie się symbolem zjednoczenia i kształtowania nowej świadomości ich odbioru społecznego!
Podczas tegorocznej odsłony, przypomnimy przede wszystkim o zatraconym wizerunku wojowniczego, ale też jakże romantycznego ludu. Przypomnimy jego początki i trudne losy.
Podejmiemy dyskusję podczas debaty naukowej, w której wezmą udział osobistości z pasją i wiedzą w tym temacie. Ludzie, którzy znaczącą cześć część swojego życia spędzili w służbie poszukiwania prawdy historycznej, prezentacji i nagłaśniania jej.
Umówimy się też na następny rok, żeby już z pełniejszą świadomością ilości i gotowości ludzkich serc, współtworzyć Sejmik Pruski – nowy etap historii PRUS!